Dzień Promocji Zdrowia

Wybitny grecki starożytny filozof Sokrates około 400 lat przed naszą erą powiedział: „Człowiek nie żyje, aby jeść, ale je, aby żyć”.

Mikołaj Rej,  polski poeta i prozaik renesansowy, tłumacz, a także polityk i teolog ewangelicki, poseł na Sejm I Rzeczypospolitej 460 lat temu zapisał: „Bo zawżdy ci więcej jedzą, którzy bliżej misy siedzą”.

 

 Aleksander Fredro, hrabia herbu Bończa – polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, w epoce romantyzmu, 150 lat temu mówił, że: „Dobra żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi”.

Tymi znanymi cytatami rozpoczęliśmy 3 listopada 2017 roku uroczystości z okazji Dnia Promocji Zdrowia. Trochę żartem, trochę serio, rozmawialiśmy o zdrowiu, jedzeniu i zapachach. Czyli o tym wszystkim co lubimy, o co dbamy, abyśmy mieli siłę do nauki i zabawy.

Uczniowie naszej szkoły z dwutygodniowym wyprzedzeniem otrzymali zaproszenia,  w których było opisane zadanie, które wymagało przemyślenia i przygotowania prezentacji. Wyzwanie przyjęły wszystkie klasy i znakomicie się z nich wywiązały.

W trakcie uroczystości uczniowie wykonywali doświadczenia związane z myciem rąk, wodą jako źródłem energii, estetyką, różnorodnością, jakością i higieną spożywania posiłków. Zapraszali do degustacji wód smakowych, koreczków, szaszłyków, kaszy. Proponowali śniadania dla niejadka. Przedstawiali naturalne odświeżacze powietrza, tabletki  i sakiewki zapachowe, W zabawny sposób rozwiązywali zadania logiczne i przeprowadzali zabawy ruchowe oraz wskazywali znaczenie warzyw w codziennych posiłkach. Dużym zainteresowaniem cieszyło się doświadczenie z papierowym kwiatkiem na wodzie, który nasiąkał wodą i rozwijał swoje płatki.

Myślę, że wiedza i umiejętności poznane w trakcie tej uroczystości na długo utrwalą zasady zdrowego życia wśród naszych słuchaczy i zbliżą nas do natury.

Zapraszamy do galerii...

                                                                                                                         Opracowała: p. Ewa Knyspel

Foto: p. Kamila Kędzia Pawlak