Andrzejkowe szaleństwo

„ Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży”.

Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. W nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji odprawiano wieczór wróżb.

Niegdyś wróżby andrzejkowe przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. Wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi. Zagrabiały je męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża.

Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż.

Dziewczęta losowały przedmioty o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

Wylewanie wosku na zimną wodę, często przez ucho od klucza i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia było i jest nadal popularną andrzejkową wróżbą.

Na tegorocznym wieczorze andrzejkowym uczniowie naszej szkoły z klas III-VI przeprowadzili w formie zabawy kilka wróżb i wykorzystali całą energię w realizacji tanecznych wyzwań. Wśród wróżb znalazły się ciasteczka z wróżbą, serca z imionami, zaczarowane kubeczki, pływające słomki czy czarna skrzynka z różnymi przedmiotami. Zabawa taneczna angażowała wszystkich, wyzwoliła taneczną wyobraźnię i zjednoczyła wspólnoty klasowe. Brawo!

Zapraszamy do galerii...

Zaprazszamy do obejrzenia filmu

Opracowała: p. Ewa Knyspel