"NIETYPOWA LEKCJA W STOLICY"

8 listopada 2017 r., w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, gimnazjaliści z Brzeźnia uczyli się patriotyzmu, zwiedzając ważne dla Polaków miejsca w Warszawie.

 

Niezwykłe wrażenie zrobił na wszystkich uczestnikach wycieczki Belweder, w którym 28 listopada 1830 r. wybuchło powstanie listopadowe. Po odzyskaniu niepodległości ten reprezentacyjny gmach Rzeczypospolitej przeszedł na własność odrodzonego państwa polskiego i w listopadzie 1918 roku zamieszkał w nim marszałek Józef Piłsudski. Pamięć o Naczelniku państwa trwa do dnia dzisiejszego. Wystawa niemal 3 tys. pamiątek znajduje się w grotach z kolebkowymi sklepieniami. Wśród nich można podziwiać portrety, karykatury Marszałka, a także medale z jego wizerunkami, dyplomy i dokumenty.

Z Belwederu przeszliśmy pod pomnik Józefa Piłsudskiego i zrobiliśmy sobie pamiatkowe zdjęcie. Następnie podziwialiśmy Łazienki, bo właśnie tu w Pałacu Myśliwskim i Podchorążówce wydano rozkaz o rozpoczęciu powstania. W otoczeniu jesiennej scenerii podziwialiśmy Pałac na Wyspie i pomnik  Fryderyka Chopina. 

Kuliminacyjnym punktem wycieczki było zwiedzanie Sejmu RP w towarzystwie posła Ziemi Sieradzkiej Piotra Polaka. Mieliśmy przyjemność zasiąść w ławach poselskich i przez chwilę uczestniczyć w obradach sejmu. Czuliśmy się w tym momencie bardzo ważni. 

Serdecznie dziękujemy Panu Posłowi za możliwość uczestnictwa w niezwykłej lekcji patriotyzmu. 

Nauczyciele i uczniowie gimnazjum w Brzeźniu.

Zapraszamy do galerii...